يکشنبه, 28 بهمن 1397


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ97/11/17لغايت 97/11/21

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- با توجه به ناپایداری جوی در  انتهای هفته جاری لازم است محصولات دپو شده در فضای باز با پوشش مناسب محاظفت گردد ، همچنین در سیلو های غیر مسقف ضروری است  تمهیداتی نظیر پوشش و تهویه مناسب اعمال شود.

2-  در نقاط گرم استان ، انجام مقدمات مبارزه با علف های هرز نظیر کالیبره کردن دستگاه های سم پاش و تامین وانتخاب سم مناسب توصیه می گردد.

3 -  به منظور خروج آب های اضافی تجمع یافته در پائین دست مزارع مناطق پست ، اجرای عملیات زهکشی توصیه می گردد.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل  نور ، رطوبت ، مخصوصاً دما  ونیز اعمال تهویه مناسب توصیه اکید می گردد. بهتر است با توجه به کاهش محسوس دما  در روز های جاری  از سلامت پوشش های نایلونی و حتی شیشه ای این اماکن اطمینان حاصل شود.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  و اجتناب از کاربرد  ترکیبات ازته در  زراعت های سبزی و صیفی جات زمستانه نظیر ترب ، شلغم ، اسفناج و کلم  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6- پیشنهاد می شود  همگام با تغییرات فصلی زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این  صورت از پوشش مناسب به واسطه کاهش دما همراه با نزولات جوی بهره گرفته  و در راستای  تعدیل دمای فضای داخلی کندوها و ممانعت از ورود رطوبت ناشی از بارندگی عایق سازی های معمول را اجرا نمایند.

7 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف  اجتناب از بیماری ها در فصل پائیز پیشنهاد می گردد.بهتر است مدخل استخرهای پرورش پاکسازی و تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از ورودآب های گل آلود صورت پذیرد.

8 -جوندگان کشاورزی برابر شواهد موجود در مزارع دیم پائیزه و کشت های آبی نظیر یونجه و کلزا ، تشکیل کلنی داده و بشدت در حال تکثیر هستند، لذا بهتر است بعد از شناسایی کانون ها ونقاط تشکیل کلنی  با  بکار گیری طعمه مسموم مبارزه قاطع علیه آنها صورت گیرد.

9 - انجام شخم عمیق زمستانه در مزارع نکاشت وجار بجا مانده از گندم و جو سال گذشته توصیه می گردد ، این امر در روند  ذخیره سازی رطوبت  مؤثر است.

10 - توصیه می گردد مزارع ذرتی که تاکنون  به واسطه شرائط جوی امکان برداشت پیدا نکرده اند در اسرع وقت  به منظور جلوگیری از خسارت بیشتر محصول توسط پرندگان  تحت برنامه ای منظم خوشه های باقی مانده  جمع آوری گردند.

11 - توصیه می گردد چنانچه  آماده سازی  زمین جهت کشت نخود های بهاره صورت گرفته است ، پس از مساعد شدن شرائط مزرعه در اواسط هفته آتی اجرای عملیات دیسک صورت پذیرد.

12 -  لازم است  عملیات کشت های نخود انتظاری در نقاط  معتدل استان در صورت مساعد بودن  شرائط مزرعه به سرعت خاتمه یابد.

13 - جار سوزی در مزارع ذرت برداشت شده  نه تنها دارای مخاطراتی نظیر سرایت آتش سوزی در باغات ، مزارع و مراتع می باشد منجر به ازبین رفتن موجودات مفید خاک می گردد ، لذا توصیه اکید می شود از عمل فوق به شدت اجتناب  گردد.

14 - توصیه می گردد بقایای آلوده گیاهی در باغات مثمراعم از شاخه ، میوه وبرگ جمع آوری و پس ازخارج نمودن ازمحل به نحو مطمئنی معدوم شود.

 15-  از آنجا که در پایان هفته جاری از ناپایداری جوی و کاهش دما طی فعالیت سامانه بر خوردار هستیم به باغداران توصیه می گردد ، پس از اتمام بارش ها ومساعد شدن شرائط کار در باغات  نسبت به اجرای شخم زمستانه و یا اسپار نمودن فضای مابین درختان اقدام شود.

16 - اجرای شخم زمستانه به منظور بالا آوردن لارو سوسک های سیاه و قهوه ای به سطح خاک علاوه بر هدف اصلی آن که ذخیره سازی رطوبت است توصیه می گردد. این کار لارو های مذکور را در معرض سرما و پرندگان قرار داده و منجر به کاهش خسارت آفت در بهار خواهد شد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1802439
بازدید امروز15
بازدید دیروز154
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته71
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته9 - 10


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0