چهارشنبه, 2 آبان 1397


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ97/07/22لغايت 97/07/25

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- با توجه به احتمال بارش پراکنده و بروز رگبار لازم است محصولات دپو شده در فضای باز با پوشش مناسب محاظفت گردد ، همچنین در سیلو های غیر مسقف ضروری است چنین تمهیداتی عمال شود.

2- سرویس وبازبینی خطی کار های غلات اعم از آبی کار ها و دیم کارها و همچنین تنظیمات معمول روی این دنباله بند ها زیر نظر کارشناسان مکانیزاسیون توصیه می گردد ، همچنین لازم است قبل از ورود به مزرعه از صحت کارکرد این ادوات و رعایت نکات بهداشت زراعی  اطمینان حاصل گردد.

3 -   انجام عملیات آبیاری سبک در مزارع کلزا کشت شده که مبارزه شیمیایی قبل از کاشت با علف های هرز در آن صورت گرفته است توصیه می گردد، چنانچه این روش مبارزه با علف های هرز صورت نگرفته ولی آبیاری در آن اجراء شده است بهتر است با علف های هرز زمستانه به شکل مکانیکی مبارزه صورت گیرد.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل  نور ، مخصوصاً دما  ونیز اعمال تهویه مناسب توصیه اکید می گردد.بهتر است به بواسطه احتمال وزش باد های شدید طی روزهای جاری از سلامت پوشش های نایلونی و حتی شیشه ای این اماکن اطمینان حاصل شود.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  و اجتناب از کاربرد  ترکیبات ازته در  زراعت های سبزی و صیفی  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 -  بهتر است ضمن تسریع در اجرای عملیات برداشت میوه در باغات سیب و انگورسراسر استان ، این فعالیت در ساعات اولیه صبح انجام شود ، مزیت عمل فوق این است که قند های مرکب میوه ها در طول شب به دلیل مواجه بودن با کاهش دما شکسته شده و تبدیل به قند ساده می گردند وبعبارتی شیرین تر وبالطبع بازار پسند تر خواهند شد.

7 - به چغندر کاران توصیه می گردد بعد از اجرای عملیات برداشت نسبت به مبارزه مکانیکی با علف  هرز عروسک پشت پرده اقدام و نیز در صورت مشاهده  گیاه انگلی سس ، بلافاصله گیاهان آلوده اعم از زراعی و یا علف هرز را از مزرعه خارج و به نحو مطمئنی  توام با عروسک پشت پرده معدوم گردند.

8- پیشنهاد می شود  همگام با تغییرات فصلی زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این  صورت از پوشش مناسب به واسطه بارش های پراکنده و وزش باد های نسبتاً شدید و نیز تعدیل دمای فضای داخلی کندوها بهره گیرند.

9 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف  اجتناب از بیماری ها در فصل تابستان پیشنهاد می گردد.

10 - توصیه می گردد در مزارع گوجه فرنگی و سیب زمینی به منظور مقابله با پروانه برگخوار ( مینوز برگ گوجه فرنگی ) از تجهیزات غیر شیمیایی مطابق دستور العمل کارشناسان بهره گرفته شود ، همچنین این شرائط در مزارع بادمجان و فلفل قابل اجراء است.

11 -جوندگان کشاورزی برابر شواهد موجود به باغات ، کانال های خاکی آبیاری ، حاشیه قنوات و چشمه ها و کشت های آبی نظیر کلزا وارد و تشکیل کلنی داده و بشدت در حال تکثیر هستند، لذا بهتر است بعد از شناسایی کانون ها ونقاط تشکیل کلنی  با  بکار گیری طعمه مسموم مبارزه قاطع علیه آنها صورت گیرد.

12 - توصیه می گردد در مزارع سبزیجات برگی و غده ای نظیر ترب ، کلم ، اسفناج ، شلغم و هویج که مصرف تازه خوری دارند ، چنانچه نیاز به کاربرد سموم شیمیایی می باشد مطابق نظر کارشناسان محل از سمومی بهره گرفته شود که ماندگاری کمی در بافت های گیاه داشته باشند.

13 - توصیه می گردد کمباین های برداشت ذرت از نقطه نظر سلامت فنی و تنظیمات معمول آن و نیز رعایت نکات بهداشت زراعی مورد بازرسی جدی قرار گیرند.

14 - اجرای عملیات آبیاری در کلیه مزارع آبی وسبزیجات زمستانه همچنین باغات ،  بهتر است به  ساعات اولیه صبح ویا  اوقات پایانی روز و ترجیحاً شب ها موکول گردد ، اینکار علاوه بر صرفه جویی در میزان آب آبیاری و جلوگیری از اتلاف آن ، راندمان بهره گیری بالای گیاه را نیز از آب در بر دارد.

15 - اجرای شخم عمیق به عنوان عملیات مقدماتی آماده سازی زمین جهت کشت های پائیزه در مناطق معتدل و گرم استان توصیه می گردد.پیشنهاد می شود عملیات کشت های پائیزه در نقاط سرد استان آغاز شود.

16 - جار سوزی نه تنها دارای مخاطراتی نظیر سرایت آتش سوزی در باغات ، مزارع و مراتع می باشد منجر به ازبین رفتن موجودات مفید خاک می گردد ، لذا توصیه اکید می شود از عمل فوق به شدت اجتناب  گردد.

17 - توصیه می گردد بقایای آلوده گیاهی در باغات مثمراعم از شاخه ، میوه وبرگ جمع آوری و پس ازخارج نمودن ازمحل به نحو مطمئنی معدوم شود.

18 - کاربرد بذور اصلاح شده و مورد گواهی مراکز تهیه و توزیع بذر و نهال  توصیه اکید می گردد ، در صورت  استفاده از بذور گندم و جو خود مصرفی بهتر است عملیات بوجاری حتی با غربال های دستی روی آن ها صورت گیرد.

19- مبارزه با کنه های نباتی در باغات خصوصاً کنه های تارتن توصیه می گردد، شستشوی تاج درختان توسط تانکر های سم پاش پاکیزه و عاری از هرگونه بقای سمی ، علاوه بر زدودن گرد و غبار فرو نشسته طی ماه های اخیرتا حدودی در کنترل غیر شیمیایی آفت مذکور مفید واقع خواهد شد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1784158
بازدید امروز3
بازدید دیروز181
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته160
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته11 - 12


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0