دوشنبه, 26 آذر 1397


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ97/09/21لغايت 97/09/24

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- با توجه تداوم ناپایداری جوی تاانتهای هفته جاری لازم است محصولات دپو شده در فضای باز با پوشش مناسب محاظفت گردد ، همچنین در سیلو های غیر مسقف ضروری است چنین تمهیداتی اعمال شود.

2-  در نقاط گرم استان سرویس وبازبینی خطی کار های غلات اعم از آبی کار ها و دیم کارها و همچنین تنظیمات معمول روی این دنباله بند ها زیر نظر کارشناسان مکانیزاسیون توصیه می گردد ، همچنین لازم است پس از مساعد شدن شرائط مزرعه از صحت کارکرد این ادوات و رعایت نکات بهداشت زراعی قبل از ورود به مزرعه اطمینان حاصل گردد.

3 -  چنانچه  مبارزه قبل از کاشت  با علف های هرزدر مزارع کلزا انجام نشده بهتر است با علف های هرز زمستانه پس از مساعد شدن شرائط مزرعه به شکل مکانیکی مبارزه صورت گیرد.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل  نور ، رطوبت ، مخصوصاً دما  ونیز اعمال تهویه مناسب توصیه اکید می گردد. بهتر است با توجه به  تداوم ناپایداری جوی در روز های جاری از سلامت پوشش های نایلونی و حتی شیشه ای این اماکن اطمینان حاصل شود.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  و اجتناب از کاربرد  ترکیبات ازته در  زراعت های سبزی و صیفی جات زمستانه نظیر ترب ، شلغم ، اسفناج و کلم  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 -  توصیه می گردد  به عملیات برداشت پیاز و سیب زمینی سرعت بخشیده شود و محصول برداشت شده ، پس از کیسه گیری قبل از عرضه در بازاربه اماکن مسقف با تهویه ، نور و دمای مناسب مطابق نظر کارشناسان محل منتقل شود.

7 - به چغندر کاران توصیه می گردد بعد از اجرای عملیات برداشت نسبت به مبارزه مکانیکی با علف  هرز عروسک پشت پرده اقدام و نیز در صورت مشاهده  گیاه انگلی سس ، بلافاصله گیاهان آلوده اعم از زراعی و یا علف هرز را از مزرعه خارج و به نحو مطمئنی  توام با عروسک پشت پرده معدوم گردند.

8- پیشنهاد می شود  همگام با تغییرات فصلی زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این  صورت از پوشش مناسب به واسطه کاهش دما همراه با نزول باران بهره گرفته  و در راستای  تعدیل دمای فضای داخلی کندوها و ممانعت از ورود رطوبت ناشی از بارندگی عایق سازی های معمول را اجرا نمایند.

9 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف  اجتناب از بیماری ها در فصل پائیز پیشنهاد می گردد.بهتر است مدخل استخرهای پرورش پاکسازی و تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از ورودآب های گل آلود صورت پذیرد.

10 -جوندگان کشاورزی برابر شواهد موجود وارد مزارع دیم پائیزه و کشت های آبی نظیر کلزا  گشته ومستقرشده اند ، این آفت تشکیل کلنی داده و بشدت در حال تکثیر هستند، لذا بهتر است بعد از شناسایی کانون ها ونقاط تشکیل کلنی  با  بکار گیری طعمه مسموم مبارزه قاطع علیه آنها صورت گیرد.

11 - توصیه می گردد در مزارع سبزیجات برگی و غده ای نظیر ترب ، کلم ، اسفناج ، شلغم و هویج که مصرف تازه خوری دارند ، چنانچه نیاز به کاربرد سموم شیمیایی می باشد مطابق نظر کارشناسان محل از سمومی بهره گرفته شود که ماندگاری کمی در بافت های گیاه داشته باشند.

12 - توصیه می گردد کمباین های برداشت ذرت از نقطه نظر سلامت فنی و تنظیمات معمول آن و نیز رعایت نکات بهداشت زراعی مورد بازرسی جدی قرار گیرند.لازم است پس مهیا شدن شرائط مزرعه به عملیات  برداشت باقیمانده ذرت های دانه ای سرعت بخشیده شود.

13 - توصیه می گردد چنانچه  آماده سازی های نهایی زمین جهت کشت نخود های پائیزه صورت گرفته است در فرصت چند روزه پیش رو تا پایان هفته نسبت به اجرای عملیات فوق مبادرت شود ،همچنین تهیه بستر بذر و تهیه بذور مورد نیاز کشت نخود های انتظاری به منظور بهره گیری مناسب از زمان پیشنهاد می شود.

14 - اجرای شخم عمیق به عنوان عملیات مقدماتی آماده سازی زمین جهت کشت های پائیزه در مناطق  گرم استان توصیه می گردد. لازم است باقیمانده  عملیات کشت های پائیزه در نقاط  معتدل استان در صورت مساعد بودن  شرائط مزرعه به سرعت خاتمه یابد.

15 - جار سوزی در مزارع ذرت برداشت شده  نه تنها دارای مخاطراتی نظیر سرایت آتش سوزی در باغات ، مزارع و مراتع می باشد منجر به ازبین رفتن موجودات مفید خاک می گردد ، لذا توصیه اکید می شود از عمل فوق به شدت اجتناب  گردد.

16 - توصیه می گردد بقایای آلوده گیاهی در باغات مثمراعم از شاخه ، میوه وبرگ جمع آوری و پس ازخارج نمودن ازمحل به نحو مطمئنی معدوم شود.

17 - برای مناطق گرم استان استفاده از بذور اصلاح شده باگواهی مراکز تهیه و توزیع بذر و نهال  توصیه اکید می گردد ، در صورت  استفاده از بذور گندم و جو خود مصرفی بهتر است عملیات بوجاری حتی با غربال های دستی روی آن ها صورت گیرد.

19-  از آنجا که تا پایان هفته جاری از ناپایداری جوی و کاهش دما طی فعالیت سامانه بر خوردار هستیم به دارندگان تاکستان ها توصیه می گردد ، پس از اتمام بارش ها ومساعد شدن شرائط کار در باغات  نسبت به برداشت ارقام دیرس انگور خود  اقدام نمایند.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1792625
بازدید امروز9
بازدید دیروز143
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته116
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0