سه‌شنبه, 3 اسفند 1395

فهرست


هواشناسی


پروژه های قابل واگذاری به بخش غیر دولتی

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ95/12/2/ لغايت 95/12/4

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل 

1-ایجاد تمهیداتی نظیر کارتن بندی دور تنه وشاخه های اصلی  درختان به منظور  مقابله با کاهش دما طی روز های جاری ، رنگ آمیزی بدنه اصلی در ختان با رنگ های بی ضرر در  کشاورزی تا ارتفاع حداقل یک ونیم متربا هدف ممانعت از ترک خوردن پوسته و جلو گیری از لانه گذاری حشرات و تغذیه جوندگان توصیه می گردد. توصیه می گرد انجام هرس سلامت تا برطرف شدن برودت روزهای اخیر متوقف شود.

2-  مدیریت بقایای گیاهی در اراضی دیم با استفاده از خاک ورزی های حفاظتی  و اجرای عملیات خاک ورزی متداول در اراضی آیش آبی پیشنهاد می گردد.

3 - تهویه مناسب داخل سالن های تولید قارچ وگلخانه های تولید گل ومیوه های خارج از فصل ونیز متعادل نمودن دمای سالن ها با لحاظ نمودن اختلاف 8 درجه بین شب وروز پیشنهاد می گردد ،همچنین با توجه به نزول برف و وزش باد طی هفته جاری بازنگری وترمیم پوشش های این واحد ها  توصیه می شود. بهتر است  ضمن اطمینان از صحت کارکرد وسائل گرمازا در این اماکن ، بطور روزانه مورد بازبینی قرارگیرند.

4- انجام عملیات مبارزه با جوندگان توسط طعمه مسموم در کلیه مزارع اعم از دیم وآبی و نیز باغات پس از مساعد شدن شرائط مزرعه  توصیه می گردد. هم چنین ضروری است در  مزارع یونجه مبارزه قاطع با استفاده از طعمه مسموم علیه آفت ذکر شده صورت پذیرد.اضافه می گردد یخ آب زمستانه در کنترل آفت موثر و برای محیط زیست صرف نظر از استفاده از آب کشاورزی کم خطر تر می باشد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 - ایجاد نوار های کنتور یا بانکت در اراضی شیب داربا هدف جلوگیری از جاری شدن روانآب ، خاک شویی و فرسایش خاک و نیزبهره گیری از حداقل بارش های نازل شده ورطوبت  ناشی از آن توصیه می گردد.این نوارها می بایست عمود بر جهت شیب باشند.


7 - اجرای تناوب زراعی به منظور حفظ و نگهداری محتویات آلی خاک ، کنترل نسبی آفات ، بیماریها و نیز علف های هرز همچنین  بهره مندی از عایدات بهتر در مزارع گندم وجو با وارد نمودن گیاهانی نظیر نخود ، عدس , ماش واجرای آیش توصیه می گردد.

8- جمع آوری تجهیزات آبیاری تحت فشار ، تخلیه استخرهای ذخیره آب و لوله های انتقال آن، عایق بندی و پوشش پمپ ها و پکیج ها با استفاده از پشم شیشه  با هدف تعدیل کاهش محسوس دما طی روزهای جاری پیشنهاد میشود.

9 - استفاده از بخاری های باغی در باغات جدیدالاحداث  به منظور اجتناب از سرما زدگی نهال های تازه غرس شده  توصیه می گردد ، در صورتی که چنین بخاری هایی در دسترس نمی باشند سوزاندن لاستیک ویا بقایای گیاهی و خاشاک موجود در باغات  به منظور مقابله با برودتی که طی روزهای اخیر با توجه به امکان   تداوم آن  پیشنهاد میگردد.

10 -  توصیه می گردد تمهیدات و سرویس های لازم نظیر کاربرد ضدیخ و پوشش موتور ماشین آلات کشاورزی با کاور های مرسوم  اعمال گردد و در نهایت بهتر است به اماکنی محصور ومسقف منتقل  شوند.

11 - در صورت گاورو شدن خاک بعد از بارندگی های اخیر استفاده از کودهای فسفاته و سولفات پتاسیم و نیز کود های آلی در باغات به شکل چالکود پیشنهاد می گردد.

12- تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل با توجه به تغییرات محسوس دما توصیه اکید می شود.

13 -از  آنجا که مزارع دیم  سبز شده ومتعاقب آن در حال رشد وتوسعه  پنجه هستند ،  جوندگان کشاورزی که تا کنون در مزارع آبی و در حاشیه منابع آب ( چاه ها ، قنوات  ، چشمه ها ورودخانه ها ) تجمع داشتند در مزارع دیم نیز گسترش یافته اند ، لذا به منظور ممانعت از صدمات آفت یاد شده ، مبارزه از طریق طعمه گذاری در کلونی های فعال آن توصیه اکید می گردد.

14 - لازم است کارشناسان مستقر در مناطق به اماکن زمستان گذران شناخته شده سن گندم مراجعه و با در نظر گرفتن فاکتور هایی نظیر ارتفاع از سطح دریا ، پوشش گیاهی ، سمت وجهات اربعه محل ، مطابق دستور العمل مبادرت به شمارش وجمع آوری آفت مذبوردر نقاط تجمع آن نموده وبا تعیین نسبت جنسی آفت، مراتب را به منظور اتخاذ تصمیات بعدی به مدیریت  جهاد کشاورزی شهرستان خود گزارش نمایند.

15 - در خصوص شیلات توصیه میگردد: یخی که در سطح استخر پرورش ماهی طی شب های آتی  تشکیل خواهد شد ، بلافاصله به منظور اکسیژن دهی بهتر شکسته شود ، همچنین از نمک به منظور بالا بردن مقاومت ماهی ها در مقابل سرما بهره گرفته شود. ادوات (موتور پمپ ها و هواده و..) در مزارع توسط امکانات در دسترس پوشانده شود.

16 - مبارزه با علف های هرز در نقاط گرم استان پس از مهیا شدن شرائط مزرعه از نقطه نظر اجرای عملیات ماشینی تداوم یابد. همچنین لازم است پس از اطمینان از صحت کار کرد سم پاش ها نسبت به تنظیمات مربوطه ( کالیبره کردن)این دنباله بند ها   مبادرت شود . پیشنهاد میشود که در خصوص انتخاب علف کش مناسب و بهترین زمان استفاده از آن با کارشناسان محل مشورت صورت پذیرد.

17 - آماده سازی های نهایی زمین و سرویس وبازبینی اداوات کشت چغندر قند وسایر زراعت های بهاره همچنین فراهم نمودن ملزومات زراعت های مورد نظرپس از مهیا شدن شرائط مزرعه در خلال روزهای آتی توصیه اکید می گردد.تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر

 

 


اطلاعات تماس

پست الکترونيک سازمان : jkker@kermanshah.maj.ir
 
نشانی : كرمانشاه ميدان سپاه بلواركشاورز سازمان جهاد كشاورزی - كد پستي 48331-67158

تلفن : 38358340- 38358370- 38358380 - 083

فاكس : 38375938 - 38370268 - 083

دريافت پيامك اداره روابط عمومي : 09356298589پیوندها

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران

نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0