يکشنبه, 4 تير 1396
            



آمار کل بازدید1723391
بازدید امروز16
بازدید دیروز222
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته196
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته10 - 11

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسی



توصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ96/04/01لغايت 96/04/03

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است   نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1-اسپار مجدد باغات به منظور افزایش تهویه خاک ، کنترل علف های هرز سمج تابستانه  ونیزبرهم زدن محیط زیست لارو های زیان آور خاکزی توصیه میگردد.

2- مقابله با پوره سن غلات در لکه ها و مواضع بجا مانده ونیز مزارع رهاشده علیرغم ظهور سن نسل جدید به منظور کاهش جمعیت آفت مولددر سال آتی زراعی  توصیه اکیدمی گردد.

3 - تهویه مناسب داخل سالن های تولید قارچ وگلخانه های تولید گل ومیوه های خارج از فصل ونیز متعادل نمودن دمای سالن ها  پیشنهاد می گردد .بدین منظور بالا زدن پوشش های نایلونی  جانبی سالن ها در ساعات گرم روز تولید توصیه می گردد.

4- در باغات کاربرد تجهیزات غیر شیمیایی با هدف مقابله با خسارت وصدمات ناشی از فعالیت  خوشه خوار انگور و دانه خوار سیب توصیه می گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.انجام آزمون برگ نیزدر استان قابل انجام است که دقت بسیار بالای آن  در تولیدات گران قیمت نظیر باغات کاملاً مقرون به صرفه می باشد. پیشنهاد می گردد پای درختان میوه  شخم شده وکاربرد کود های آلی و شیمیایی براساس نتیجه آزمون خاک صورت گیرد.

6 - توصیه می شود در گلخانه ها به منظور ممانعت از ورود حشرات ریز نسبت به نصب توری و محافظ های مرسوم درب وپنجره ها مبادرت شود.در گلخانه های تولید توت فرنگی کاربردترکیبات غیر شمیایی با هدف کنترل خسارت کنه های تارتن پیشنهاد می شود.همچنین دوغاب زدن پوشش سقف سالن های تولید به منظور کنترل تشعشاتی که به این جایگاه ها وارد  میگردندو نیز متعادل نمودن دمای داخلی سالن ها پیشنهاد می گردد.

7 -  آتش سوزی در جنگل  ها  و مراتع استان صدمات جبران ناپذیری به این عرصه ها وارد می کند ، لذا به حاشیه نشینان جنگل و کشاورزان توصیه می شود نهایت مراقبت  و احتیاط های لازم در ارتباط با ممانعت از وقوع این پدیده را بکارببندند.

8 - مبارزه با کرم  پیله خوار نخود و نیز کرم طوقه بر دراین مزارع  ، همچنین  اقدام علیه کرم های ساقه خوار و طوقه برو زنجره گل سرخ در مزارع ذرت پیشنهاد می گردد.

9-توصیه می گردد   با توجه به نوسانات دما تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل مورد توجه قرار گیرد.

10- مبارزه با سفیدک سطحی در مزارع چغندر قند و نیز در تاکستان ها در صورت مشاهده مطابق نظر کارشناسان محل توصیه می شود.

11 - در خصوص شیلات توصیه میگردد:  مدیریت جیره غذایی در استخرهای پرورش  با دقت لازم اعمال شود ، همچنین لازم است دریچه های ورودی  مزارع پرورش ماهی تنظیم و پاکسازی گردند. به منظور جلوگیری از شیوع بیماری اجرای مدیریت بهداشتی در این مزارع پیشنهاد می شود.

12 - در نقاط گرم  استان لازم است کمباین های برداشت کلزا و مزارع گندم از نقطه نظر صحت کارکرد و تنظیمات معمول مورد توجه قرار گرفته و تمهیدات فوق در خصوص مزارع تحت برداشت جو نقاط معتدل استان با دقت کامل  اجراء شود.

13 - استفاده از پودر کائولین در باغات مرکبات مناطق گرم استان به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی توصیه می گردد، لازم است آبیاری منظم در این باغات اجراء شود.

14 -در کلیه مزارع آبی  و باغات  به منظور جلوگیری ازپدیده برگ سوزی و شیوع برخی بیماری های ریشه گیاهی رطوبت پسند انجام آبیاری  در ساعات خنک روز صورت گیرد.عملیات آبیاری بارانی بهتر است در صورت وزش باد  به ساعات بعد از بروز این پدیده موکول گردد.

15 - مبارزه مکانیکی با گیاه انگلی سس در مزارع چغندر قند و حاشیه جاده ها و خطوط بین مزارع توصیه می شود.

16 - توصیه اکید می گردد ار سوزاندن بقایای گیاهی ( جارسوزی )  اجتناب شود ، این اقدام علاوه بر احتمال بروز آتش سوزی گسترده در باغات  ، مراتع و مزارع هم جوار ، موجب بروز صدمات جبران ناپذیر به موجودات مفید زنده خاک می گردد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر

 

 



سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران






 


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟







كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟







ارسال راي 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0