پنج‌شنبه, 4 خرداد 1396

فهرست


هواشناسی


پروژه های قابل واگذاری به بخش غیر دولتی

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ96/02/27لغايت 96/02/31

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است   نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1-اسپار مجدد باغات به منظور افزایش تهویه خاک ، کنترل علف های هرز سمج تابستانه  ونیزبرهم زدن محیط زیست لارو های زیان آور خاکزی توصیه میگردد.

2- مبارزه مکانیکی با علف های هرز  در مزارع نخود پائیزه اعم از وجین و یا اجرای کولتیواتور مابین ردیف های کشت توصیه می گردد.

3 - تهویه مناسب داخل سالن های تولید قارچ وگلخانه های تولید گل ومیوه های خارج از فصل ونیز متعادل نمودن دمای سالن ها  پیشنهاد می گردد .بدین منظور بالا زدن پوشش های نایلونی  جانبی سالن ها در ساعات گرم روز تولید توصیه می گردد.

4- در نقاط معتدل استان  لازم است  مبارزه جدی با پوره سن گندم تداوم یابد ، شایسته است در این راستا از کلیه امکانات ، ضمن بسیج تمامی نیرو های فنی  بهره کافی گرفته شود. در نقاط سرداستان بهتر است آمادگی های لازم برای آغاز عملیات مبارزه با آفت  مذکور نظیر اطلاع از وضعیت آلودگی مزرعه ، تهیه سموم مناسب و برنامه ریزی برای کار با سم پاش های موجود کسب گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.انجام آزمون برگ نیزدر استان قابل انجام است که دقت بسیار بالای آن  در تولیدات گران قیمت نظیر باغات کاملاً مقرون به صرفه می باشد. پیشنهاد می گردد پای درختان میوه  شخم شده وکاربرد کود های آلی و شیمیایی براساس نتیجه آزمون خاک صورت گیرد.

6 - توصیه می گردد به منظور ممانعت از ورود حشرات ریز نسبت به نصب توری و محافظ های مرسوم درب وپنجره ها اقدام نمایند.در گلخانه های تولید توت فرنگی کاربردترکیبات غیر شمیایی با هدف کنترل خسارت کنه های تارتن پیشنهاد می شود.

7 -  توصیه می گردد قبل از هرگونه عملیات سم پاشی در نقاط  مختلف استان تمهیدات و سرویس های لازم روی ماشین آلات و دنباله بندهای آن نظیر سم پاش ها  اعمال گردد و در نهایت بهتر است عملیات کالیبره کردن سم پاش ها زیر نظر کارشناسان محل صورت گیرد.پیشنهاد می گردد در انتخاب سموم  مناسب از نقطه نظرات ایشان بهره گرفته شود.

8 -  استفاده از کودهای فسفاته و سولفات پتاسیم و نیز کود های آلی در باغات به شکل چالکود پیشنهاد می گردد.

9-توصیه می گردد   با توجه به نوسانات دما تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل مورد توجه قرار گیرد.

10 - پایش  مزارع نخود با توجه به شرائط اقلیمی اخیر و در پی آن احتمال گسترش بیماری برق زدگی نخود توصیه می شود، همچنین در باغات انگور ( تاکستان ها ) مرافبت های لازم به منظور اطلاع از بروز بیماری سفیدک سطحی مو با توجه به مساعد بودن اوضاع جوی برای شیوع آن پیشنهاد می گردد.

11- توصیه می گردد تمامی عملیات سم پاشی  ومحلول پاشی  در ساعاتی صورت گیرد که وزش باد در اجرای آن  ایجاد اخلال ننماید.ا به منظور بالا بردن ایمنی  و رعایت نکات بهداشتی در این امرستفاده از تجهیزاتی نظیر ماسک ، عینک ، چکمه و کاور ( لباس های کار نایلونی ) برای کارگران سم پاش بسیار ضروری است.

12 - در خصوص شیلات توصیه میگردد:  مدیریت جیره غذایی در استخرهای پرورش  با دقت لازم اعمال شود ، همچنین لازم است دریچه های ورودی  مزارع پرورش ماهی تنظیم و پاکسازی گردند.

13 - کاربرد تجهیزات غیر شیمیایی در باغات میوه اعم از هسته دار ودانه دار ها و نیزمقابله با دانه خوارهای سیب و خوشه خوار های انگور با این ملزومات توصیه می گردد.

14 - در مزارع کلزا مناطق سرد استان از آخرین فرصت های باقی مانده به منظور  مبارزه با شته ها وگرده خوار بهره گرفته شود، همچنین تنظیمات لازم روی کمباین های برداشت در نقاط گرم استان زیر نظر کارشناسان محل اعمال گردد.

15 - باتوجه به اینکه آثار زیان بار تخریب عرصه های جنگلی و مرتعی استان سال ها باقی مانده و اثرات مخرب آن مستقیماً به اراضی کشاورزی باز می گردد ، به حاشیه نشینان جنگل توصیه اکید می گردد ، از تخریب این عرصه ها  خودداری نمایند.

16 - در باغاتی که میوه های آن در شرف تشکیل هستند لازم است نسبت به اجرای برنامه تغذیه گیاهی مناسب با هماهنگی کارشناسان مراکز خدمات اقدام گردد.

17 - در نقاط گرم که برداشت کلزا و غلات آغاز گشته است توصیه می گردد قبل از ورود کمباین به مزرعه در  مرحله اول شایسته است نکات بهداشتی زراعی در ارتباط با این ماشین آلات مورد توجه قرار گیرد ، سپس با ملاحظه گواهی سلامت کمباین از صحت کارکرد آن مطمئن شد و در نهایت تنظیمات معمول به ویژه در خصوص ارتفاع هد برداشت ونیز فاصله خرمنکوب وضد خرمنکوب روی این دستگاه ها اعمال گردد.

تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر

 

 


اطلاعات تماس

پست الکترونيک سازمان : jkker@kermanshah.maj.ir
 
نشانی : كرمانشاه ميدان سپاه بلواركشاورز سازمان جهاد كشاورزی - كد پستي 48331-67158

تلفن : 38358340- 38358370- 38358380 - 083

فاكس : 38375938 - 38370268 - 083

دريافت پيامك اداره روابط عمومي : 09356298589پیوندها

پایگاه اطلاع رسانی مقام معظم رهبری

پایگاه اطلاع رسانی ریاست جمهوری

پایگاه اطلاع رسانی دولت

سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران

نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0