شنبه, 27 مرداد 1397


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ97/05/17لغايت 97/05/21

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- چنانچه تاج درختان دانه دار نظیر سیب ، به  و گلابی دارای علائم سوختگی است که به صورت سبز خشکی تا خشکی کاملاً زرد و قهوه ای شده  قابل مشاهده می باشد حاکی از ابتلا آن درخت به بیماری آتشک است و لذا بهتر است به منظور مدیریت بیماری و در کنار آن رعایت نکات بهداشتی منحصر به باغات با کارشناسان محل مشورت صورت پذیرد. 

2- به منظور جلوگیری از انتشار بیشتر عوامل بیماری زای پوسیدگی ریشه و طوقه در  خاک مزارع  نخود  مناطق سرد استان خصوصاً تیپ های بهاره ، بهتر است پس از شناسایی بوته های آلوده و تفکیک نقاط سالم  ، از برداشت توام بخش های  بیمار و عاری از بیماری اجتناب نموده و گیاهان واجد علائم آلودگی پس از جمع آوری  به نحو مطمئنی معدوم گردند.

3 - به کارشناسان شاغل در مناطق گرم استان توصیه می گردد نسبت به پایش مزارع چغندر پائیزه از نقطه نظر فعالیت آفت کک مبادرت ورزیده و نتیجه مشاهدات خود رادر قالب توصیه های فنی به بهره برداران ارائه دهند.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل  نور ، مخصوصاً دما  ونیز اعمال تهویه مناسب توصیه اکید می گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  و اجتناب از کاربرد  ترکیبات ازته در  زراعت های سبزی و صیفی  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 -  بهتر است عملیات برداشت میوه در باغات سراسر استان در ساعات اولیه صبح انجام شود ، مزیت عمل فوق این است که قند های مرکب میوه ها در طول شب به واسطه مواجه بودن با کاهش دما شکسته شده و تبدیل به قند ساده می گردند وبعبارتی شیرین تر وبالطبع بازار پسند تر خواهند شد.

7 - به چغندر کاران توصیه می گردد در اسرع وقت نسبت به مبارزه مکانیکی با علف های هرز مزارع خود اقدام و در صورت مشاهده  گیاه انگلی سس ، بلافاصله گیاهان آلوده اعم از زراعی و یا علف هرز را از مزرعه خارج و به نحو مطمئنی معدوم نمایند.

8- پیشنهاد می شود با توجه به تداوم  دمای بالا تا اواخر هفته جاری  همگام با تغییرات فصلی زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این  صورت از پوشش مناسب برای تعدیل دمای فضای داخلی کندوها بهره گیرند.

9 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف  اجتناب از بیماری ها در فصل تابستان پیشنهاد می گردد.

10 - توصیه می گردد در مزارع گوجه فرنگی و سیب زمینی به منظور مقابله با پروانه برگخوار ( مینوز برگ گوجه فرنگی ) از تجهیزات غیر شیمیایی مطابق دستور العمل کارشناسان بهره گرفته شود ، همچنین این شرائط در مزارع بادمجان و فلفل قابل اجراء است.

11 -جوندگان کشاورزی برابر شواهد موجود به باغات ، کانال های خاکی آبیاری ، حاشیه قنوات و چشمه ها و کشت های آبی تابستانه  وارد و تشکیل کلنی داده و بشدت در حال تکثیر هستند، لذا بهتر است بعد از شناسایی کانون ها ونقاط تشکیل کلنی  با  بکار گیری طعمه مسموم مبارزه قاطع علیه آنها صورت گیرد.

12 - توصیه می گردد در مزارع سبزی و صیفی که مصرف تازه خوری دارند ، چنانچه نیاز به کاربرد سموم شیمیایی می باشد مطابق نظر کارشناسان محل از سمومی بهره گرفته شود که ماندگاری کمی در بافت های گیاه داشته باشند.

13 - نصب قیم یا شمعک در جوار نهال ها یا درختان بسیار جوان با هدف مستحکم نمودن آنان  با توجه به احتمال وزش باد های شدید طی روز های آتی  پیشنهاد می شود.

14 - اجرای عملیات آبیاری در کلیه مزارع آبی و زراعت های سبزی و صیفی و همچنین باغات ،  بهتر است به  ساعات اولیه صبح ویا  اوقات پایانی روز و ترجیحاً شب ها موکول گردد ، اینکار علاوه بر صرفه جویی در میزان آب آبیاری و جلوگیری از اتلاف آن ، راندمان بهره گیری بالای گیاه را نیز از آب در بر دارد.

15 - کنترل و استقرار سیستم های آبیاری تحت فشار ، لایروبی و پاکسازی کانال های آبیاری و دهانه چشمه ها و نیز مرمت قنوات در صورت نیاز ، پس از حصول اطمینان از صحت کارکرد تجهیزات آبیاری مزارع و باغات نظیر لوله و اتصالات آبیاری قطره ای در تمامی نقاط  استان  به منظور صرفه جویی در بهره برداری آب کشاورزی توصیه می گردد.

16 - جار سوزی نه تنها دارای مخاطراتی نظیر سرایت آتش سوزی در باغات ، مزارع و مراتع می باشد منجر به ازبین رفتن موجودات مفید خاک می گردد ، لذا توصیه اکید می شود از عمل فوق به شدت اجتناب  گردد.

17 - در باغات مثمر  اجرای عملیات اسپار نمودن ( زیر و رو کردن ) سطوح مابین درختان به منظور کنترل علف های هرز زمستانه و نیز مبارزه مکانیکی با لاروهای خاکزی آفات توصیه می گردد.

18 - لازم است مزارع گندم  سال جاری که سابقه آلودگی به بیماری زنگ قهوه ای و لکه  داسته اند با جدیت بسیار شناسایی شده  و در صورتی که واجد  علائمی نظیر جوش و تاول های نارنجی قهوه ای با آرایش غیر خطی در طول فصل رشد بوده اند از برنامه برداشت بذر به منظور هسته های خود مصرفی حذف گردند.

19- مبارزه با کنه های نباتی در باغات خصوصاً کنه های تارتن توصیه می گردد، شستشوی تاج درختان توسط تانکر های سم پاش پاکیزه و عاری از هرگونه بقای سمی ، علاوه بر زدودن گرد و غبار فرو نشسته طی ماه های اخیرتا حدودی در کنترل غیر شیمیایی آفت مذکور مفید واقع خواهد شد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1774409
بازدید امروز61
بازدید دیروز47
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته115
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته10 - 11


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0