دوشنبه, 2 ارديبهشت 1398


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ98/02/01لغايت 98/02/04

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- با توجه به کاهش محسوس دما طی روز های آتی تا پایان هفته  بهتر است به عملیات   کشت نخود بهاره در صورت مساعد بودن شرائط مزرعه سرعت بخشیده شود.

2-  در نقاط معتدل استان ، تداوم مبارزه با علف های هرز و قبل از آن  کالیبره کردن دستگاه های سم پاش توصیه می شود . پیشنهاد می گردد در انتخاب سموم مناسب از نقطه نظر کارشناسان محل بهره گرفته شود. همچنین لازم است در مزارع کوهپایه ای که واجد سن مادر هستند ، مبارزه شیمیایی مطابق نرم توصیه شده توسط کارشناسان محل صورت پذیرد.

3 -  به منظور خروج آب های اضافی تجمع یافته در پائین دست مزارع مناطق پست ، اجرای عملیات زهکشی توصیه می گردد.تخلیه ماندآبها از ابتلا گیاهان به بیماری های رطوبت پسند جلو گیری می نماید.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل  نور ، رطوبت ، مخصوصاً دما  ونیز اعمال تهویه مناسب توصیه اکید می گردد. بهتر است با توجه به کاهش محسوس دما از سلامت پوشش های نایلونی و حتی شیشه ای این اماکن اطمینان حاصل شود.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  و اجتناب از کاربرد بی رویه کود ، انجام آزمون خاک پیش از انجام کشت های بهاره توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6- پیشنهاد می شود  همگام با تغییرات فصلی زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این  صورت از پوشش مناسب به واسطه بالا بودن رطوبت نسبی و  تغییرات دمایی همراه با نزولات احتمالی بهره گرفته  و در راستای  ممانعت از ورود رطوبت ناشی از بارندگی عایق سازی های معمول را اجرا نمایند.

7 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف  اجتناب از بیماری ها در فصل بهار پیشنهاد می گردد . بهتر است مدخل استخرهای پرورش پاکسازی و تمهیدات لازم به منظور جلوگیری از ورودآب های گل آلود صورت پذیرد.

8 - با توجه به شروع فاز رویشی زراعت های پائیزه  حضور جوندگان و خسارت سنگین آن از نظر خارج شده است و این درحالی است  که زیان آفت دور از چشم زارعین تداوم دارد ، لذا توصیه می گردد از آخرین فرصت های باقی مانده  نسبت به تهیه طعمه مسموم از طریق مراکز خدمات مبادرت ورزیده و مطابق دستور العمل کارشناسان محل با آفت مقابله جدی صورت گیرد.

9 - انجام شخم عمیق در مزارع نکاشت و بقایای ( جار ) بجا مانده از گندم و جو سال گذشته توصیه می گردد ، این امر در روند  ذخیره سازی رطوبت  مؤثر است.

10 - توصیه می گردد بقایای آلوده گیاهی در باغات مثمراعم از شاخه ، میوه وبرگ جمع آوری و پس ازخارج نمودن ازمحل به نحو مطمئنی معدوم شود.

 11-  از آنجا که طی چند روز آتی از ناپایداری  جوی و کاهش محسوس دما  بر خوردار هستیم به باغداران توصیه می گردد ،  نسبت به اجرای شخم های متداول و یا اسپار نمودن فضای مابین درختان اقدام شود.همچنین لازم است تمهیدات لازم به منظور مقابله با برودت های احتمالی و کاهش خسارت سرمازدگی نظیر بکار گیری بخاری های پلار باغی و محلول پاشی ترکیبات پتاسیم اعمال گردد.

12 - اجرای شخم عمیق به منظور بالا آوردن لارو سوسک های سیاه و قهوه ای به سطح خاک علاوه بر هدف اصلی آن که ذخیره سازی رطوبت است توصیه می گردد. این کار لارو های مذکور را در معرض نور و پرندگان قرار داده و منجر به کاهش خسارت آفت در سال زراعی آتی خواهد شد.

13 - به کارشناسان شاغل در مناطق معتدل و سرداستان توصیه می گردد ، روزانه مزارع گندم و جو کوهپایه ای را از نقطه نظر وضعیت سن مضر غلات  و ملاحظه احتمالی دسته جات تخم مورد پایش قرار داده و هرگونه تغییراتی را به مدیریت شهرستان خود به صورت مستند گزارش نمایند.

14 - مطابق بازدید های به عمل آمده  پوره های سن دو ملخ بومی در شهرستان های پاوه ، جوانرود و ثلاث باباجانی در حال تغذیه و در آستانه سنین پورگی بالاتر هستند  ، لذا توصیه می گردد کارشناسان این مناطق با هوشیاری کامل مراتب را به اطلاع باغداران مناطق مجاور رسانده، مختصات دقیق جغرافیایی     ( UTM ) ، ارتفاع از سطح دریا و پوشش گیاهی محل جهت جمع بندی به مدیریت شهرستان خود همراه باعکس گزارش نمایند. لازم است  مناسب ترین راه کار برای بهره برداران  از جمله محلول پاشی و یا کاربرد طعمه و شرائط هر کدام توضیح داه شود.

15 - اجرای عملیات مبارزه با علف های هرز و اقدامات مرتبط با آن نظیر سرویس و بازنگری سم پاش ها و کالیبره نمودن این دستگاه ها ، اطلاع از جمعیت غالب علف های هرز از نقطه نظر تقسیم بندی  معمول ( پهن برگ و کشیده برگ بودن آن ) و انتخاب علف کش مناسب مطابق نظر کارشناسان محل  پس از مساعد شدن شرائط مزرعه جهت انجام فعالیت های ماشینی  در نقاط سردسیر استان توصیه اکید می گردد.

16 - از آنجا که علائم بیماری زنگ زرد در مناطق گرم استان مشاهده گردیده است ، لازم است به منظور جلوگیری از شیوع و انتشار بیشتر آن ، از راه کار های ارائه شده توسط کارشناسان محل بهره کافی گرفته شود.

17 - با توجه به کاهش محسوس دما طی 72 ساعت آینده  ، محلول پاشی ترکیبات پتاسه به منظور بالا بردن مقاومت گیاهان در مزارع غلات پائیزه توصیه می گردد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران
 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1811354
بازدید امروز4
بازدید دیروز148
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته170
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته10 - 11


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0