پنج‌شنبه, 6 ارديبهشت 1397


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ97/01/29لغايت 97/02/02

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است   نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- توصیه می گردد گندم و جوکاران کلیه مناطق استان با تمام توان  نسبت به مبارزه با سن مادرمبادرت ورزیده و از دستور العمل های کارشناسان محل در خصوص زمان مناسب مبارزه ونیز انتخاب سموم مؤثر و قاطع پیروی نمایند.

2- تداوم عملیات مبارزه با علف های هرز در مناطق سرد استان در زمان کم باقیمانده توصیه اکید می گردد.

3 - به کارشناسان شاغل در مناطق گرم استان توصیه می گردد نسبت به پایش مزارع چغندر پائیزه از نقطه نظر فعالیت آفت کک مبادرت ورزیده و نتیجه مشاهدات خود رادر قالب توصیه های فنی به بهره برداران ارائه دهند.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل دما ، نور  ونیز اعمال تهویه مناسب پیشنهاد می گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  در  زراعت های بهاره  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 -  مبارزه با سوسک های گرده خواردر مزارع کلزا در صورت مشاهده  ، با استفاده از سموم مناسب و مورد تائید کارشناسان محل صورت گیرد.در مزارع کلزا به منظور مقابله با سرما های دیر هنگام کاربرد ترکیبات پتاسه گوگرد دار توصیه می گردد.

7 - به چغندر کاران توصیه می گردد در اسرع وقت نسبت به مبارزه مکانیکی با علف های هرز مزارع خود اقدام و در صورت مشاهده علائم اولیه پیدایش گیاه انگلی سس ، بلافاصله گیاهان آلوده اعم از زراعی و یا علف هرز را از مزرعه خارج و به نحو مطمئنی معدوم نمایند.

8- پیشنهاد می شود با توجه به ناپایداری جوی طی هفته جاری زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این صورت عایق بندی های معمول روی آن ها اجرا گردد.

9 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف پرهیز از بیماری ها در فصل زمستان پیشنهاد می گردد.

10 -توصیه می گردد گندم و جوکاران مناطق معتدل و سرد استان آمادگی های لازم به منظور مبارزه با پوره سن گندم را کسب و جهت انتخاب بهترین زمان مبارزه و سموم مناسب با کارشناسان مراکز خدمات در ارتباط باشند ، همچنین لازم است در مناطق گرم عملیات مبارزه علیه پوره سن گندم با جدیت دنبال شود.

11 -مبارزه با جوندگان در مزارع غلات دیم پائیزه که در حال رشد طولی خود هستند ، به عنوان واپسین فرصت های باقیمانده توصیه اکید می شود.از این پس آفت یاد شده بتدریج وارد  باغات و کشت های آبی بهاره می گردد، لذا بهتر است قبل از تشکیل کلنی های خسارت زای آفت در نقاط مذکور با  بکار گیری طعمه مسموم مبارزه قاطع علیه آنها صورت گیرد.

12 - لازم است  کارشناسان شاغل در  شهرستان های پاوه و اورامانات ، جوانرود و ثلاث باباجانی نسبت به پایش مناطقی که هر ساله در آن شاهد ظهور پوره ملخ بومی  هستند ، مبادرت ورزیده و به محض مشاهده آفت شروع عملیات  طعمه گذاری و محلول پاشی را به بهره برداران از مراتع، باغداران و زارعین ابلاغ نمایند. همچنین توصیه میگردد ترتیبی اتخاذ گردد که  مناطق سم پاشی شده ،  به نحو روشن و گویایی به  دامداران و عشایر کوچ رو معرفی شود.

13 - نصب قیم یا شمعک در جوار نهال ها یا درختان بسیار جوان با هدف مستحکم نمودن آنان در مقابل باد پیشنهاد می شود.

14 - مبارزه مکانیکی با علف های هرز مزارع نخود بهاره ، با توجه به محدودیت رطوبت خاک و در نتیجه پرهیز از وارد آمدن تنش خشکی به گیاه پیشنهاد می گردد.

15 - کنترل و استقرار سیستم های آبیاری تحت فشار ، لایروبی و پاکسازی کانال های آبیاری و دهانه چشمه ها و نیز مرمت قنوات در صورت نیاز ، پس از حصول اطمینان از صحت کارکرد تجهیزات آبیاری مزارع و باغات نظیر لوله و اتصالات آبیاری قطره ای در تمامی نقاط  استان توصیه اکید می گردد.

16 - سرویس و بازبینی ماشین آلات کشاورزی در کلیه مناطق استان به منظور بهره برداری اصولی از آنها در عملیات متنوع بهاره  توصیه می گردد.

17 - در باغات مثمر  اجرای عملیات اسپار نمودن ( زیر و رو کردن ) سطوح مابین درختان به منظور کنترل علف های هرز زمستانه و نیز مبارزه مکانیکی با لاروهای خاکزی آفات توصیه می گردد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1759939
بازدید امروز72
بازدید دیروز150
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته152
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته14 - 15


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0