پنج‌شنبه, 26 مرداد 1396
            
آمار کل بازدید1731651
بازدید امروز147
بازدید دیروز216
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته138
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته11 - 12

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ96/05/26لغايت 96/05/30

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است   نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1-اسپار مجدد باغات به منظور افزایش تهویه خاک ، کنترل علف های هرز سمج تابستانه  ونیزبرهم زدن محیط زیست لارو های زیان آور خاکزی توصیه میگردد.در ادامه بهتر است نسبت به اجرای برنامه آبیاری منظم مبادرت شود.

2- توصیه می شود در مزارع سبزی و صیفی که مصرف تازه خوری دارند ، در صورت نیاز به مقابله شیمیائی با آفات و امراض  مطابق نظر کارشناسان محل ،از سمومی بهره گرفته شود که ماندگاری کمی در انساج گیاه ( بافت های آن ) داشته باشند ، هم چنین بهتر است تا آنجا که امکان دارد در این مزارع از کاربرد کود های ازته به منظور رعایت برخی نکات سلامتی ، اجتناب گردد.

3 - تهویه مناسب داخل سالن های تولید قارچ وگلخانه های تولید گل ومیوه های خارج از فصل ونیز متعادل نمودن دمای سالن ها با توجه به افزایش چشم گیردما درروز های اخیر پیشنهاد می گردد .بدین منظور بالا زدن پوشش های نایلونی  جانبی سالن ها در ساعات گرم روز  توصیه می گردد.

4- در باغات کاربرد تجهیزات غیر شیمیایی با هدف مقابله با خسارت وصدمات ناشی از فعالیت  خوشه خوار انگور و دانه خوار سیب توصیه می گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.انجام آزمون برگ نیزدر استان قابل انجام است که دقت بسیار بالای آن  در تولیدات گران قیمت نظیر باغات کاملاً مقرون به صرفه می باشد. پیشنهاد می گردد پای درختان میوه  شخم شده وکاربرد کود های آلی و شیمیایی براساس نتیجه آزمون خاک صورت گیرد.

6 - توصیه می شود در گلخانه ها به منظور جلوگیری از ورود حشرات ریز نسبت به نصب توری و محافظ های مرسوم درب وپنجره ها مبادرت شود.در گلخانه های تولید توت فرنگی کاربردترکیبات غیر شمیایی با هدف کنترل خسارت کنه های تارتن پیشنهاد می شود.همچنین دوغاب زدن پوشش سقف سالن های تولید  با هدف کنترل تشعشاتی که به این جایگاه ها وارد  می شوند پیشنهاد می گردد.

7 -  آتش سوزی در جنگل  ها  و مراتع استان صدمات جبران ناپذیری به این عرصه ها وارد می کند ، لذا به حاشیه نشینان جنگل و کشاورزان توصیه می شود نهایت مراقبت  و احتیاط های لازم در ارتباط با ممانعت از وقوع این پدیده را بکارببندند.

8 -   مبارزه علیه کرم های ساقه خوار و زنجره گل سرخ در مزارع ذرت پیشنهاد می گردد. هم چنین در مزارع پیاز کنترل فعالیت تریپس ها مطابق دستور العمل کارشناسان محل توصیه می گردد.

9-توصیه می گردد با توجه به افزایش دما تنظیم دریچه کندوهای زنبور عسل مورد توجه قرار گیرد.

10- مبارزه با سفیدک سطحی در مزارع چغندر قند و نیز در تاکستان ها در صورت مشاهده مطابق نظر کارشناسان محل توصیه می شود.

11 - در خصوص شیلات توصیه میگردد:  مدیریت جیره غذایی در استخرهای پرورش  با دقت لازم اعمال شود ، همچنین لازم است دریچه های ورودی  مزارع پرورش ماهی تنظیم و پاکسازی گردند. به منظور جلوگیری از شیوع بیماری اجرای مدیریت بهداشتی در این مزارع پیشنهاد می شود.

12 - اجرای عملیات شخم عمیق تابستانه در آندسته از مزارعی که به لارو سوسک های سیاه وقهوه ای آلوده بوده اند توصیه می گردد.

13 - استفاده از پودر کائولین در باغات مرکبات مناطق گرم استان به منظور جلوگیری از آفتاب سوختگی توصیه می گردد، لازم است آبیاری منظم در این باغات اجراء شود.

14 -در کلیه مزارع آبی  و باغات  به منظور جلوگیری ازپدیده برگ سوزی و شیوع برخی بیماری های ریشه گیاهی رطوبت پسند انجام آبیاری  در ساعات خنک روز صورت گیرد.عملیات آبیاری بارانی بهتر است در صورت وزش باد  به ساعات بعد از بروز این پدیده موکول گردد.

15 - مبارزه مکانیکی با گیاه انگلی سس در مزارع چغندر قند  ، یونجه و حاشیه جاده ها و خطوط بین مزارع توصیه می شود.

16 - توصیه اکید می گردد از سوزاندن بقایای گیاهی ( جارسوزی )  اجتناب شود ، این اقدام علاوه بر احتمال بروز آتش سوزی گسترده در باغات  ، مراتع و مزارع هم جوار ، موجب بروز صدمات جبران ناپذیر به موجودات مفید زنده خاک می گردد.

17 - توصیه می گردد عملیات برداشت میوه در باغات استان در ساعات اولیه صبح صورت پذیرد ، چنین تمهیداتی  به واسطه عبور میوه از  ساعات خنک شب منجر به افزایش کیفیت میوه از نقطه نظر شیرینی و بالطبع بازار می گردد.

18 - مبارزه مکانیکی با علف هرز سمج عروسک پشت پرده در مزارع چغندر قند ، ذرت ، سیب زمینی و گوجه فرنگی  توصیه می گردد. لازم است علف هرز موصوف پس از جمع آوری در حاشیه مزرعه بطور مطمئن وبا حفظ نکات ایمنی معدوم گردند.

19 - با توجه به احتمال نزول بارش های بسیار پراکنده در نواحی شمالی و شرقی استان یعنی به ترتیب شهرستان های پاوه ، جوانرود ، سنقر وکنگاور توصیه میگردد مراکز خرید گندم اعم از دولتی و خصوصی نسبت به بکار گیری پوشش مناسب جهت محموله های خریداری شده که در فضای باز دپو و نگهداری می گردند ، مبادرت ورزند.

تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0