سه‌شنبه, 29 خرداد 1397


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ97/03/27لغايت 97/03/30

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1- توصیه می گردد گندم و جوکاران خصوصاً مناطق سرد استان با تمام توان از آخرین فرصت های باقیمانده برای مبارزه با پوره سن غلات مطابق نظر کارشناسان محل بهره جسته و از دستور العمل های ایشان در خصوص زمان مناسب مبارزه ونیز انتخاب سموم مؤثر و قاطع پیروی نمایند.

2- به منظور جلوگیری از انتشار بیشتر عوامل بیماری زای پوسیدگی ریشه و طوقه در  خاک مزارع  نخود خصوصاً تیپ های بهاره ، بهتر است پس از شناسایی بوته های آلوده از برداشت آن ها با سایر بخش های عاری از بیماری اجتناب نموده و گیاهان واجد علائم بیماری به نحو مطمئنی معدوم گردند.

3 - به کارشناسان شاغل در مناطق گرم استان توصیه می گردد نسبت به پایش مزارع چغندر پائیزه از نقطه نظر فعالیت آفت کک مبادرت ورزیده و نتیجه مشاهدات خود رادر قالب توصیه های فنی به بهره برداران ارائه دهند.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل دما ، نور  ونیز اعمال تهویه مناسب پیشنهاد می گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  در  زراعت های بهاره  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 -  مبارزه با سوسک های گرده خواردر باغات میوه  در صورت مشاهده  ، با استفاده از تجهیزات غیر شیمیایی و مورد تائید کارشناسان محل اجراء گردد.

7 - به چغندر کاران توصیه می گردد در اسرع وقت نسبت به مبارزه مکانیکی با علف های هرز مزارع خود اقدام و در صورت مشاهده  گیاه انگلی سس ، بلافاصله گیاهان آلوده اعم از زراعی و یا علف هرز را از مزرعه خارج و به نحو مطمئنی معدوم نمایند.

8- پیشنهاد می شود با توجه به افزایش تدریجی دما  همگام با تغییرات فصلی زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این  صورت از پوشش مناسب برای تعدیل دمای فضای داخلی کندوها بهره گیرند.

9 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخرهای پرورش ماهی   به منظور تامین اکسیژن کافی این واحد های تولیدی  بطور جدی مد نظر قرار گیرد ، هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف  اجتناب از بیماری ها در فصل تابستان پیشنهاد می گردد.

10 -توصیه می گردد در مناطق گرم استان کمباین های برداشت غلات پیش ازورود به مزرعه از نقطه نظر صحت کارکرد و نیز سلامت و بهداشت زراعی مورد معاینه قرار گیرد.

11 -جوندگان کشاورزی برابر شواهد موجود به باغات و کشت های آبی بهاره  وارد شده اند، لذا بهتر است قبل از تشکیل کلنی های خسارت زای آفت در نقاط مذکور با  بکار گیری طعمه مسموم مبارزه قاطع علیه آنها صورت گیرد.

12 - لازم است  کارشناسان شاغل در  شهرستان های پاوه و اورامانات ، جوانرود ، دالاهو و ثلاث باباجانی نسبت به پایش مناطقی که هر ساله در آن شاهد ظهور پوره ملخ بومی  هستند ، ادامه داده و در صورت مشاهده پوره آفت در هر سنین پورگی  تداوم جدی عملیات  طعمه گذاری و محلول پاشی را به بهره برداران از مراتع، باغداران و زارعین ابلاغ نمایند. همچنین توصیه میگردد ترتیبی اتخاذ گردد که  مناطق سم پاشی شده ،  به نحو روشن و گویایی به  دامداران و عشایر کوچ رو معرفی شود.

13 - نصب قیم یا شمعک در جوار نهال ها یا درختان بسیار جوان با هدف مستحکم نمودن آنان  با توجه به احتمال وزش باد های شدید طی روز های آتی  پیشنهاد می شود.

14 - اجرای عملیات آبیاری در کلیه مزارع آبی و زراعت های سبزی و صیفی و همچنین باغات ،  بهتر است به  ساعات اولیه صبح ویا  اوقات پایانی روز و ترجیحاً شب ها موکول گردد ، اینکار علاوه بر صرفه جویی در میزان آب آبیاری و جلوگیری از اتلاف آن ، راندمان بهر گیری بالای گیاه را نیز از آب در بر دارد.

15 - کنترل و استقرار سیستم های آبیاری تحت فشار ، لایروبی و پاکسازی کانال های آبیاری و دهانه چشمه ها و نیز مرمت قنوات در صورت نیاز ، پس از حصول اطمینان از صحت کارکرد تجهیزات آبیاری مزارع و باغات نظیر لوله و اتصالات آبیاری قطره ای در تمامی نقاط  استان  به منظور استفاده  توصیه می گردد.

16 - سرویس و بازبینی ماشین آلات کشاورزی در کلیه مناطق استان به منظور بهره برداری اصولی از آنها در عملیات متنوع بهاره  توصیه می گردد.

17 - در باغات مثمر  اجرای عملیات اسپار نمودن ( زیر و رو کردن ) سطوح مابین درختان به منظور کنترل علف های هرز زمستانه و نیز مبارزه مکانیکی با لاروهای خاکزی آفات توصیه می گردد.

18 - لازم است مزارع گندم  سال جاری که سابقه آلودگی به بیماری زنگ قهوه ای و لکه  داسته اند با جدیت بسیار شناسایی شده  و در صورتی که واجد  علائمی نظیر جوش و تاول های نارنجی قهوه ای با آرایش غیر خطی در طول فصل رشد بوده اند از برنامه برداشت بذر به منظور هسته های خود مصرفی حذف گردند.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1766711
بازدید امروز96
بازدید دیروز229
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته150
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته11 - 12


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0