سه‌شنبه, 1 اسفند 1396


            

فهرست


نظرسنجي


كيفيت پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟كيفيت اطلاع رساني در بخشهاي مختلف پورتال را چگونه ارزيابي مي كنيد؟ارسال راي 

توصیه های کشاورزی بر اساس پیش بینی هواشناسیتوصیه های هواشناسی کشاورزی استان کرمانشاه

ازتاريخ96/11/29لغايت 96/12/02

قابل  توجه  زراعین ، باغداران و دیگر تولید کنندگان بخش کشاورزی ونیزکارشناسان شاغل در محل ، لازم است   نسبت به اجرای توصیه ها و پیشنهادات زیر مبادرت ورزند  

1-در باغات مناطق سرد ومعتدل ضروری است تمهیدات لازم به منظور مقابله با شرائط زمستانی  نظیر گونی بندی و یا کارتن پیچ نمودن تنه درختان جوان و نیزپوشش  تاج پایه های مرکبات   با نایلون مشبک توصیه می گردد.همچنین نصب قیم یا شمعک در جوار نهال ها و یا درختان بسیار جوان با هدف مستحکم نمودن آنان در مقابل باد پیشنهاد می شود.

2- به واسطه نوسان نا متعارف درجات حرارت  طی روزهای اخیر ، چنانچه مزارع سبزی زمستانه پس از مهیا شدن شرائط مزرعه و اتمام فعالیت سامانه بارش زا نظیر کلم ، شلغم ، اسفناج  ، ترب و سیر نیازمند به اجرای عملیات مبارزه شیمیایی  باشند بهتر است از سمومی مطابق نظر کارشناسان محل  بهره گرفته شود که از دوره ماندگاری پائینی بر خوردار باشند.

3 - کارشناسان شاغل در مناطق گرم استان لازم است در اسرع وقت مطابق دستور العمل های موجود  ، مبادرت به پایش اماکن زمستان گذران سن گندم نموده  ونتیجه مشاهدات خود را براساس فرم های استاندارد بازدید تکمیل و جهت جمع بندی منطقه ای به مدیریت جهاد کشاورزی شهرستان مربوطه ارائه نمایند.

4- در گلخانه های تولید گل و میو های خارج فصل و نیز سالن های پرورش قارچ های خوراکی کنترل دما ، نور  ونیز اعمال تهویه مناسب پیشنهاد می گردد.

5-  به منظور افزایش کارآیی برنامه تغذیه گیاهی  در  زراعت های بهاره  انجام آزمایش خاک توصیه می گردد. لازم است در ارتباط با چگونگی تهیه نمونه از دستورالعمل های موجود در مراکز جهاد کشاورزی بهره گرفته شود.

6 -  مبارزه با شته در مزارع کلزا در صورت مشاهده  ، با ستفاده از سموم مناسب و مورد تائید کارشناسان محل صورت گیرد.در مزارع کلزا به منظور مقابله با سرما های دیر هنگام کاربرد ترکیبات پتاسه گوگرد دار توصیه می گردد.

7 - با توجه به احتمال وزش بادهای نسبتاً شدید  طی روز های پیش رو به دارندگان گلخانه ها و سالن های تولید قارچ ، اماکن نگهداری دام و طیورتوصیه می گردد  نسبت به باز بینی سازه های خود مبادرت ورزیده ودر صورت نیاز مرمت های معمول بر روی آنها اعمال گردد، هم چنین لازم است جایگاه وپارکینگ نگهداری ماشین آلات و ادوات کشاورزی ( هانگار ) ونیز پایه های نصب ترانسفورماتور  چاه های برقی مورد بازبینی قرار گرفته و از صحت ، سلامت  و ایمنی آن اطمینان حاصل گردد.

8- پیشنهاد می شود با توجه به بروز نوسانات دمایی در روزهای آتی  زنبور داران برای جابجایی کندو های خود به نقاط مناسب برنامه ریزی نمایند ، در غیر این صورت عایق بندی های معمول روی آن ها اجرا گردد.

9 - در خصوص شیلات توصیه میشود:  استفاده از سیستم هوا دهی استخر ها باتوجه به برودت های پیش رو ونیز به منظور ممانعت از یخ بستن سطوح این واحد های تولیدی و کاهش اکسیژن محلول بطور جدی مد نظر قرار گیرد.هم چنین رعایت نکات بهداشتی در مزارع پرورش ماهیان سردآبی  با هدف پرهیز از بیماری ها در فصل سرد پیشنهاد می گردد.

10 - توصیه می گردد  باغداران در اسرع وقت نسبت به جمع آوری و خارج نمودن بقایای گیاهی آلوده در بستر باغات و شناسایی  آن دسته از اندام های گیاهی که مشکوک به دارا بودن عامل بیماری ها  و آفات (  آلوده گی بصورت تخم ، لارو یا شفیره ) هستند اقدام نمایند ،همچنین لازم است پس از جدا سازی بخش های واجد  عوامل ذکر شده ( هرس سلامت ) ،آنها را به خارج باغ منتقل و به نحو مطمئنی معدوم سازند.

11 -جوندگان زیان آور کشاورزی  در خلال پائیز خشکی که پشت سر گذاشتیم  در اماکنی   نظیر خاکریزها و پرچین باغات ، مزارع آبی ، حاشیه چاه های آب ، کانال های خاکی آبیاری و در مجاورت چشمه ها و قنوات  فعال بوده و اجتماع داشتند ،  اینک  با تغییر شرائط طبیعی به اراضی دیم سرایت ، گسترش و در آن استقرار یافته اند ، بهتر است به منظور مقابله با این جابجایی با استفاده از طعمه مسموم مرسوم ( طعمه خشک ) با رعایت نکات ایمنی  کانون های آلوده شناسایی وطعمه گذاری گردند.

12 - جمع آوری آب فشان ها ، اتصالات و لوله های انتقال آب در مزارع آبی نقاط سرد و معتدل  استان ، لایروبی و پاکسازی کانال های آبیاری اعم از بوتنی وخاکی و در نهایت پوشاندن پمپ های آبیاری  با محافظ های مناسب توصیه اکید می گردد.

13 - لازم است از سوزاندن بقایای گیاهی ( جارسوزی ) خصوصا مزارع ذرت برداشت شده اجتناب شود ، این اقدام علاوه بر احتمال بروز آتش سوزی گسترده در باغات  ، مراتع و مزارع هم جوار ، موجب بروز صدمات جبران ناپذیر به موجودات مفید زنده خاک می گردد.

14 - آماده سازی های نهایی زمین به منظور کشت نخود انتظاری  به ترتیب در مناطق معتدل و سرد استان پس از امکان کار ماشین آلات در مزرعه با بکار گیری ادوات مناسب و توصیه شده توسط کارشناسان مکانیزاسیون  پیشنهادمی گردد.

15 - جمع آوری بقایای  علف هرز سمج عروسک پشت پرده  در مزارع  برداشت شده چغندر قند ، ذرت ، سیب زمینی و گوجه فرنگی  توصیه می گردد. لازم است این بقایا پس از جمع آوری در حاشیه مزرعه بطور مطمئن وبا حفظ نکات ایمنی معدوم گردند.

16 - به تراکتور داران نقاط سرد و معتدل استان توصیه میگردد پس از انجام سرویس های لازم زمستانه نظیر افزودن ضد یخ ؛ ماشین آلات خود را به اماکن مسقف منتقل ویا از پوشش های نایلونی خصوصاً پیرامون موتور آن بهره گیرند.

17 -  در صورت مهیا بودن شرائط  فیزیکی بستر باغات و مساعد بودن عوامل جوی اجرای عملیات اسپار نمودن ( زیر و رو کردن ) سطوح مابین درختان به منظور کنترل علف های هرز زمستانه و نیز مبارزه مکانیکی با لارو خاکزی آفات توصیه می گردد.

18 - سرویس و بازبینی سم پاش ها در مناطق گرم و نیزاعمال تنظیمات لازم روی آن ها ( کالیبره کردن ) زیر نظر کارشناسان محل به منظور حصول آمادگی های مقدماتی برای مبارزه با علف های هرز توصیه اکید می گردد.


تهیه و تنظیم : مهندس خسرو زره گر


 

 


پیوندها


سامانه سامد

 وزارت جهاد کشاورزی

درگاه ملی خدمات الکترونیکی ایران


 


گزارش آمار سایت

آمار کل بازدید1750362
بازدید امروز9
بازدید دیروز271
میانگین بازدید روزانه در هفت روز گذشته217
پربیننده ترین ساعت در هفت روز گذشته11 - 12


 

DOURAN Portal V4.0.0.0

V4.0.0.0